Archiwum

Aktualności



Spotkanie Zarządu SDT z Ministrą Kultury i Dziedzictwa Narodowego

(Opublikowano 4 lipca 2025 )

23 czerwca 2025 nowo wybrany zarząd Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów w osobach prezesa Pawła Szkotaka, wiceprezesa Jacka Jekiela oraz członkiń zarządu Aleksandry Gajewskiej i Joanny Nawrockiej spotkał się z ministrą kultury i dziedzictwa narodowego Hanną Wróblewską oraz dyrektorką Departamentu Narodowych Instytucji Kultury MKiDN Donatą Jaworską.

Rozmowa dotyczyła m.in. procesu nowelizacji ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej oraz losów ustaw: dotyczących zmiany wieku emerytalnego tancerek i tancerzy, oraz ustawy o zabezpieczeniu socjalnym osób wykonujących zawód artystyczny. Poruszono tematy relacji instytucji artystycznych z organizatorami, blasków i cieni pracy dyrektorek i dyrektorów teatrów, a także zasobów, jakimi dysponuje SDT – m.in. sieci kontaktów między instytucjami i urzędami, która może być wsparciem w zażegnywaniu konfliktów.

Przedstawiciele Stowarzyszenia zwracali uwagę na sankcje towarzyszące przepisom, które sprawiają, że praca w instytucjach toczy się pod presją kar i obostrzeń. Mówili także o obciążeniu pracy dyrektora oczekiwaniami co do spraw, które nie należą do zadań teatrów i oper – społecznych, obyczajowych czy politycznych, jak np. przekwalifikowanie zawodowe artystek i artystów.

Ministra podtrzymała stanowisko w sprawie obowiązkowego konkursu po dwóch kadencjach pracy dyrektorów instytucji kultury. Sceptycznie odniosła się do propozycji wypracowania algorytmu, który określałby koszty stałe instytucji, powołując się na swoje doświadczenie dyrektorskie. Potwierdziła otwartość na rozmowy z przedstawicielami środowiska, zarówno bezpośrednio, jak i poprzez Radę Instytucji Artystycznych.

ismo w sprawie przedłużającej się procedury podpisania umowy z wyłonionym kandydatem na stanowisko dyrektora Teatru Animacji im. Bogdana Nauki w Jeleniej Górze

(Opublikowano 1 lipca 2025 )

Warszawa, 01 lipca 2025 r.

Szanowny Panie Prezydencie,

przedłużająca się procedura podpisania umowy z wyłonionym w prawidłowo przeprowadzonym konkursie kandydatem na stanowisko dyrektora Teatru Animacji im. Bogdana Nauki w Jeleniej Górze budzi w nas głęboki niepokój. Zarząd Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów gorąco  namawia do niezwłocznego zakończenie postępowania, przystąpienie do rozmów i przedstawienie wyłonionemu w konkursie Łukaszowi Dudzie umowy o warunkach organizacyjno – finansowych działalności Teatru.

Przypominamy, że zgodnie z literą prawa Organizator powołuje Komisję konkursową i nie ingeruje w jej pracę ani w wyniki przeprowadzonego postępowania. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 12 kwietnia 2019 roku:

“§ 10. 1. Spośród uczestników konkursu, których oferty spełniły warunki określone w ogłoszeniu o konkursie, komisja wyłania kandydata na dyrektora bezwzględną większością głosów członków komisji obecnych na posiedzeniu. 2. Jeżeli pierwsze głosowanie nie wyłoni kandydata na dyrektora, a oferty co najmniej dwóch uczestników konkursu spełniły warunki określone w ogłoszeniu o konkursie, przeprowadza się drugie głosowanie. Drugie głosowanie dotyczy dwóch uczestników konkursu, którzy uzyskali najwięcej głosów, a jeżeli według powyższej zasady nie można wyłonić dwóch uczestników konkursu, wszystkich uczestników konkursu, którzy uzyskali dwie największe liczby głosów. 3. Jeżeli w drugim głosowaniu kandydat na dyrektora nie zostanie wyłoniony zgodnie z ust. 1, komisja konkursowa może przeprowadzić trzecie głosowanie według reguł określonych w ust. 2. ”

§ 16, ust. 5a. Ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej natomiast wprost mówi o tym, że “Komisja konkursowa, o której mowa w ust. 4: 1) ustala szczegółowe kryteria oceny uczestników konkursu, uwzględniając treść ogłoszenia o konkursie; 2) przeprowadza postępowanie konkursowe na kandydata na stanowisko dyrektora instytucji kultury, w tym: a) ustala spełnienie warunków określonych w ogłoszeniu o konkursie przez jego uczestników lub stwierdza uchybienia lub braki w złożonych ofertach, b) przeprowadza rozmowy z uczestnikami konkursu, w tym dotyczące złożonych przez nich programów realizacji zadań, o których mowa w ust. 3e pkt 4; 3) rozstrzyga konkurs na kandydata na stanowisko dyrektora instytucji kultury, sporządza z niego protokół końcowy i przekazuje organizatorowi wyniki konkursu wraz z jego dokumentacją” – co nie pozostawia dowolności Organizatorowi.

Natomiast zgodnie  z ust.11. tego samego paragrafu: “Konkurs pozostaje nierozstrzygnięty w razie stwierdzenia przez komisję konkursową, że żadna oferta nie spełnia warunków określonych w ogłoszeniu o konkursie lub że żaden z uczestników dopuszczonych do udziału w konkursie nie spełnia kryteriów oceny, o których mowa w ust. 5a pkt 1.”

Apelujemy o respektowanie przepisów Ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej.

Licząc na dojrzałą decyzję, pozostajemy z szacunkiem

Zarząd Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów

Zjazd Członków SDT w Radziejowicach

(Opublikowano 25 maja 2025 )

W dniach 25-26 maja 2025 roku w Radziejowicach odbywa się zjazd Członkiń i Członków Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów.

25 maja odbyło się Walne Zgromadzenie Członków Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów, w którym został wyłoniony nowy Zarząd.

W tajnym głosowaniu wybrano Zarząd Stowarzyszenia, na którego czele stanął Prezes Paweł Szkotak. W skład Zarządu weszły następujące osoby: Paweł Łysak – Wiceprezes, Jacek Jekiel – Wiceprezes, Joanna Nawrocka – Sekretarz, Monika Szela – Skarbnik, Aleksandra Gajewska – Członek Zarządu i Bartosz Zaczykiewicz – Członek Zarządu.

W drugiej części dnia odbyło się spotkanie z Panią Agataą Diduszko-Zyglewską, pełnomocniczka Ministry Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Spotkanie to będzie poświęcone Pracom nad nowelizacją ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej.

26.05.2026 Odbyły się dyskusje tematyczne z udziałem zaproszonych gości:

Warsztat: Różne style myślenia i działania – jak działać skuteczniej prowadzony przez trenerkę Sabinę Kamińską

Prezentacja: Podejmowanie decyzji w teatrach publicznych, prowadzona przez dr Anetę Głowacką, prof UŚ i dr Małgorzatę Marks-Krzyszkowską

Prezentacja: Źródła finansowania projektów kulturalnych – fundusze publiczne, prywatne, międzynarodowe prowadzona przez Anną Wróblewską

Apel Bogusława Nowaka, b. dyrektora Opery Krakowskiej, w sprawie konkursu na dyrektora Opery Nova w Bydgoszczy

(Opublikowano 12 kwietnia 2025 )

Na prośbę autora publikujemy apel Bogusława Nowaka, b. dyrektora Opery Krakowskiej, w sprawie konkursu na dyrektora Opery Nova w Bydgoszczy.

Szanowne i Szanowni Koleżanki i Koledzy

Twórcy i Uczestnicy polskiego środowiska teatru operowego

Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki ogłosił konkurs na stanowisko Dyrektora Opery Nova w Bydgoszczy. Ogłosił, choć nam wszystkim, uważnie śledzącym losy polskiej opery – widzom, twórcom, wykonawcom, krytykom, na pracownikach teatru kończąc, wydaje się, a nawet jesteśmy przekonani, że to nie jest właściwy moment na ogłaszanie takiego konkursu. Bo przecież Teatr ten – Opera Nova ma swojego Dyrektora. Nazywa się MACIEJ FIGAS. Za chwilę na afiszu kolejna premiera. Premiera, która zainauguruje kolejny, XXXI już Festiwal Operowy – jedyny taki w Polsce. Nieliczny w Europie. Sprawną menażerską ręką przez wiele lat, nawet tych najtrudniejszych, prowadzony przez Pana Dyrektora. A uczestnicy tego międzynarodowego Święta Opery na spektakle przechodzić będą wzdłuż ogrodzenia, za którym właśnie kilka dni temu zawieszono wiechę na budowie tzw. czwartego kręgu siedziby Opery Nova. Budowa trwa. Jeszcze tylko kilka miesięcy, może nieco ponad rok… To wszystko dzięki zabiegom dyrektora i współpracującego z nim zespołu tego teatru. ZESPOŁU! – bo słowo to identyfikuje właśnie definicję tego teatru, wypracowaną i zaakceptowaną przez długie lata wspólnie z obecnym Dyrektorem. W tym jest siła tej instytucji. Od lat… wielu lat…. Może kogoś „mierzi”, że tak długo, już kilkanaście lat, można z sukcesem prowadzić niełatwy przecież w zarządzaniu teatr operowy? Wobec tego niech „mierzi”, ale niech teatrowi i jego Dyrektorowi nie przeszkadza…

Formalnie wszystko jest w porządku. 31 sierpnia kończy się kadencja wieloletniego dyrektora Macieja Figasa. Zgodnie z prawem Marszałek mógł ją przedłużyć, może nawet chciał, ale musiał zapytać o opinię Panią Minister. Rutynowa odpowiedź brzmiała tak jak we wszystkich ostatnio/choć z nielicznymi wyjątkami/przypadkach. Konkurs! Dla nas – uczestników i obserwatorów środowiska opery polskiej – to zabrzmiało jak wyrok. Jak to? Teraz? A kto skończy budowę? A kto zaplanuje kolejny festiwal i kolejne premiery? Przecież w teatrze operowym to proces minimum dwunastomiesięczny. Czy Pani Minister i Pan Marszałek o tym nie wiedzą? Bezduszność… A może rutyna?

Koleżanki i Koledzy

Odpowiedzmy na inicjatywę tego konkursu, tak jak środowisko teatru dramatycznego odpowiedziało w 2021 roku na ogłoszenie o konkursie na dyrektora teatru w Legnicy. Tam też nikt przyczyn ogłoszenia tego konkursu nie rozumiał. I nikt, poza ówczesnym wieloletnim dyrektorem do tego konkursu NIE PRZYSTĄPIŁ. W poszanowaniu dla Dyrektora i Zespołu.

Apeluję zatem do Was, zamierzających wziąć udział w ogłoszonym konkursie na Dyrektora Opery Nova. Uszanujcie moment, w którym ten teatr właśnie się znalazł. Z jego historią i teraźniejszością. Postąpcie tak jak środowisko teatrów dramatycznych w 2021 roku. NIE ZGŁASZAJCIE swoich kandydatur w tym konkursie. Wiem, że to jest dla Was trudne. Ale czy wartości i kontekst obecnych czasów nie są wystarczającym uzasadnieniem tej decyzji? Jeżeli ją podejmiecie…

Bogusław Nowak

Życzenia z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru

(Opublikowano 29 marca 2025 )

Szanowne Dyrektorki i Dyrektorzy,

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru wszystkim Miłośnikom i Ludziom Teatru oraz ich zespołom aktorskim, technicznym i współpracownikom, składam życzenia sukcesów i satysfakcji zawodowej, przepełnionych widowni, sympatii i zrozumienia organów założycielskich i profesjonalnej współpracy, poszanowania naszych starań i wysiłków.

Niech każdy spektakl będzie świętem sztuki, a każdy występ spotkaniem, które pozostaje w sercach widzów na długo.

Życzę niegasnącej pasji, kreatywności i spełnienia w pracy artystycznej.

Prezes

Paweł Szkotak

Konkurs na stanowisko dyrektora Teatru Miejskiego w Gliwicach

(Opublikowano 20 lutego 2025 )

Prezydent Miasta Gliwice ogłasza konkurs na stanowisko dyrektora Teatru Miejskiego w Gliwicach:

OGŁOSZENIE

Dokumenty niezbędne do przygotowania oferty pracy zostały udostępnione w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Gliwicach (bip.gliwice.eu/Nabory/Ogłoszenia o naborach na stanowiska dyrektorów jednostek organizacyjnych miasta) pod treścią ogłoszenia o konkursie
w plikach do pobrania.

Stanowisko SDT w sprawie rezygnacji pani Karoliny Rozwód ze stanowiska dyrektorki Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej

(Opublikowano 8 listopada 2024 )

Stowarzyszenie Dyrektorów Teatrów wyraża wielki niepokój wobec informacji o niegodnym, jak również niezgodnym z procedurami usunięciu ze stanowiska dyrektorki Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej.

Pani Karolina Rozwód cieszy się powszechną opinią osoby rzetelnej i uczciwej. Jeżeli popełniła błąd, miała prawo oczekiwać, w ramach poprawnej relacji z organizatorem, że sprawa zostanie wyjaśniona, a postępowaniem organizatora będą kierować wyroki sądu po wnikliwym przebadaniu dowodów. Potraktowanie jej jako potencjalnej przestępczyni i wymuszenie złożenia rezygnacji ze stanowiska pod groźbą postępowania prokuratorskiego to precedens, który mija się ze standardami społeczeństwa obywatelskiego, demokracji, praworządności i przyzwoitości.

Trwa Współkongres Kultury; ważnym przedmiotem debat i rozmów są m.in. złe praktyki między organizatorami a instytucjami. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego swoim postępowaniem daje przyzwolenie na stosowanie złych wzorców.

Zarząd Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów

Stowarzyszenie Dyrektorów Teatrów wyraża wielki niepokój wobec informacji o niegodnym, jak również niezgodnym z procedurami usunięciu ze stanowiska dyrektorki Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej. Pani Karolina Rozwód cieszy się powszechną opinią osoby rzetelnej i uczciwej. Jeżeli popełniła błąd, miała prawo oczekiwać, w ramach poprawnej relacji z organizatorem, że sprawa zostanie wyjaśniona, a postępowaniem organizatora będą kierować wyroki sądu po wnikliwym przebadaniu dowodów. Potraktowanie jej jako potencjalnej przestępczyni i wymuszenie złożenia rezygnacji ze stanowiska pod groźbą postępowania prokuratorskiego to precedens, który mija się ze standardami społeczeństwa obywatelskiego, demokracji, praworządności i przyzwoitości. Trwa Współkongres Kultury; ważnym przedmiotem debat i rozmów są m.in. złe praktyki między organizatorami a instytucjami. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego swoim postępowaniem daje przyzwolenie na stosowanie złych wzorców.

Zarząd Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów

SDT stanowisko KRozwod

Pismo w sprawie sytuacji Teatru Nowego w Zabrzu

(Opublikowano 15 sierpnia 2024 )

Warszawa, 12.08.2024 r.

L.dz. 19/PR/2023-25

Sz. Pani

Agnieszka Rupniewska

Prezydent Zabrza

Szanowna Pani Prezydent,

Zarząd Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów z najwyższym niepokojem przyjął informacje prasowe dotyczące sytuacji Teatru Nowego w Zabrzu i ogólnie sytuacji kultury w tym ważnym śląskim mieście.

Trudno uwierzyć, że akurat oszczędności na kulturze uratują budżet miasta Zabrze. Teatr Nowy jest zasłużoną placówką. Jednym z raptem czterech teatrów dramatycznych w całej aglomeracji obejmującej Górny Śląsk i Zagłębie. O ile nam wiadomo, nigdy nie była to instytucja posiadająca przesadny budżet – jak większość instytucji kultury – w której możliwe byłyby znaczące oszczędności. Instytucje kultury, w tym teatry, w wyniku transformacji ustrojowej, zmian administracyjnych i ogólnej zmiany priorytetów osób zarządzających środkami publicznymi, przeszły już daleko idące przekształcenia organizacyjne. Wystarczy porównać skalę działalności i zatrudnienia teatrów do, na przykład, urzędów. Dalsze oszczędzanie na kulturze to wyjaławianie społeczeństwa, tworzenie intelektualnej i duchowej „betonozy”.

Pozbawienie Teatru możliwości tworzenia nowych premier jest jak odcięcie tlenu. Odwołanie praktycznie w ostatniej chwili istniejącego od ćwierćwiecza zasłużonego i cenionego Ogólnopolskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość Przedstawiona” jest wydarzeniem fatalnym, ponadto budzi ogromne obawy co do jego dalszych losów. Perspektywa konieczności zwalniania pracowników, wysoce wyspecjalizowanych fachowców pracujących bynajmniej za niewygórowane wynagrodzenia jest procesem prawie nieodwracalnym i prowadzącym wprost do likwidacji Teatru Nowego.

Czy Miasto Zabrze stać na likwidację Teatru Nowego? Jakie oszczędności może przynieść instytucja, której dotacja stanowi niewiele ponad 0,4% przychodów Miasta Zabrze? Nie rozumiemy tej sytuacji, stąd nasze pytania.

Prosimy o głęboką refleksję nad celowością prowadzenia cięć budżetowych akurat w kulturze, które w szczególności mają dotknąć Teatr Nowy w roku jego 65-lecia. Cięć w dziedzinie, która tak bardzo mocno ucierpiała w okresie pandemii. Wreszcie w dziedzinie bardzo niedocenianej w zakresie ekonomiki.

Do powyższych obaw chcielibyśmy dołączyć jeszcze jedną niepokojącą kwestię. W kwietniu br. pani Beata Dąbrowiecka, od prawie roku p.o. dyrektora Teatru Nowego wygrała konkurs na to stanowisko. Zgodnie z prawem od 1 września powinna być pełnoprawnym dyrektorem Teatru. Nie tylko wbrew zwyczajom, ale także wbrew logice do dziś nie została wszczęta kilkustopniowa procedura powołania jej na stanowisko. Ten fakt wygląda na wyraz lekceważenia zarówno osoby, która wygrała konkurs, ale przede wszystkim instytucji.

Powtarzamy pytanie: czy Pani Prezydent ma zamiar zlikwidować Teatr Nowy w Zabrzu i czy Miasto Zabrze stać na pozbawienie się tak istotnej instytucji kultury?

Zarząd SDT

Zjazd Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów 23-24.06.2024 roku

(Opublikowano 23 czerwca 2024 )

W dniach 23-24 czerwca 2024 roku odbywa się zjazd Członkiń i Członków Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów.

Pierwszego dnia mieliśmy zaszczyt gościć Panią Hannę Wróblewską, Ministrę Kultury i Dziedzictwa Narodowego, z którą Dyrektorki i Dyrektorzy dyskutowali na temat miejsca teatrów w polityce ministerstwa kultury.

W niedzielę odbyło się również szkolenie „Wynagrodzenie za pracę aktora a prawo do potrącania 50% kosztów uzyskania przychodu” prowadzone przez Panią Katarzynę Marię Furmańczyk, doradczynię podatkową.

Na 24 czerwca zaplanowane są dwie dyskusje:

“Standardy ochrony dzieci” prowadzony przez Panią Agatę Sotomską, koordynatorkę programu Standardy Ochrony Dzieci w Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Kolejny panel dyskusyjny pt. „Pytania o dobrostan – czyli kto się troszczy o dyrektorów i dyrektorki instytucji kultury?” będzie prowadzony przez Panią Karolinę Plutę, prezeskę Stowarzyszenia Pedagogów Teatru.

Zmarł Zbigniew Majchrowski

(Opublikowano 21 grudnia 2023 )

W nocy z dnia 20 na 21 grudnia 2023 zmarł profesor Zbigniew Majchrowski.

Historyk literatury, krytyk teatralny i literacki, teatrolog, jak również znawca literatury romantyzmu.

Autor podręczników literatury polskiej dla liceów i techników, oraz wieloletni profesor Uniwersytetu Gdańskiego.

Profesor Majchrowski utworzył Zakład Antropologii Literatury i Krytyki Artystycznej w IFP Uniwersytetu Gdańskiego.