Archiwum

Ważne informacje

Zmarł Maciej Korwin

10 stycznia zmarł Maciej Korwin

Maciej Korwin urodził się w Łodzi , gdzie w roku 1975 ukończył wydział aktorski w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej. Występował na scenach we Wrocławiu, Łodzi i Kaliszu. Od 1995 roku kierował Teatrem Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Niedawno po raz kolejny wygrał konkurs na to stanowisko. Wcześniej był dyrektorem teatrów w Opolu i Łodzi.
Był także wykładowcą akademickim – wykładał  na PWFSiTV w Łodzi, oraz na wydziale filologiczno-historycznym na Uniwersytecie Gdańskim. Sprawował pieczę nad Studium Wokalno-Aktorskim w Gdyni.
Jako reżyser zadebiutował spektaklem “Sługa dwóch panów” Carla Carla Goldoniego, po czym zrealizował około pięćdziesięciu spektakli w Teatrach w całej Polsce.
Do repertuaru gdyńskiego teatru Korwin wprowadził wiele światowych  hitów musicalowych takich jak: “Dracula”, “Chicago”, “Evita”, “Wichrowe Wzgórza” czy plenerową realizacja “Jesus Christ Superstar”.
Przez wiele lat jego realizacje “Kiss me, Kate”, “La Cage aux Folles”, “Chess”, “Memories… vom West End zum Broadway”, “Night Fever” i “Jesus Christ Superstar” prezentowane były z dużym powodzeniem na tournee w Austrii, Holandii, Niemczech, Szwajcarii i Belgii.
W roku 2005 został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi a w 2008 Medalem “Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Za swoją prace otrzymał też wiele nagród i wyróżnień m.in. Pomorską Nagrodę Artystyczną (1999), Nagrodę Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki dla zespołu przygotowującego musical “Hair” w Teatrze Muzycznym w Gdyni (2000), Nagrodę Teatralną Marszałka Województwa Pomorskiego za wybitne dokonania reżyserskie, aktorskie, pedagogiczne, ale przede wszystkim za wprowadzenie do repertuaru Teatru Muzycznego w Gdyni światowych hitów musicalowych, dzięki którym Teatr – w roku swego 50-lecia – był jedną z najświetniejszych scen muzycznych w Polsce.

Ze Stowarzyszeniem Dyrektorów Teatrów związany był od prawie 20 lat. Wielokrotnie wybierany na Wiceprezesa Stowarzyszenia. Od roku 2011 był Członkiem Komisji Rewizyjnej.