Archiwum

Ważne informacje

Wrocław. Znamy nazwiska kadydatów na dyrektora Opery Wrocławskiej

Wrocław. Kto zostanie nowym dyrektorem Opery Wrocławskiej?

Do wczoraj mogli zgłaszać się chętni na stanowisko dyrektora Opery Wrocławskiej. Zwycięzcę konkursu poznamy do końca kwietnia. Zastąpi on Ewę Michnik, która w czerwcu pożegnalnym koncertem zakończy 21-letni okres kierowania wrocławską instytucją.

«Konkursem zainteresował się m.in. Egipcjanin Hisham Gabr, dyrygent opery w Kairze, kompozytor muzyki do filmów fabularnych, dokumentalnych i sztuk teatralnych, który w 2012 r. otrzymał podwójny grant z Fundacji Fullbrighta oraz Cornell Univesity na kontynuowanie badań nad zaawansowanymi technikami dyrygenckimi w USA. Stolicę Dolnego Śląska zna – prowadził tu Orkiestrę Filharmonii Wrocławskiej. W konkursie zamierzała też uczestniczyć Jolanta Niderla-Witkowska, była wicedyrektor Teatru Muzycznego w Gliwicach. Kiedy ogłoszono nabór na szefa tej jednostki w 2015 r., rywalizowała z Tomaszem Janczakiem, kierownikiem artystycznym Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu. Teraz mają szansę zmierzyć się ponownie.

Nieoficjalnie mówi się, że Janczaka mocno wspiera odpowiedzialny za kulturę na Dolnym Śląsku Tadeusz Samborski. Widziałby go w parze z Aleksandrą Kurzak, śpiewaczką operową związaną z Metropolitan Opera w Nowym Jorku, ROH Covent Garden z Londynie czy Wiedeńską Staatsoper. Gdyby wygrał konkurs, ona zostałaby szefem ds. artystycznych opery.

Rywalizacja będzie trudna, bo mocne poparcie Ewy Michnik ma dyrygent i śpiewak Marcin Nałęcz-Niesiołowski, były szef Filharmonii Podlaskiej, gdzie skonfliktował się z załogą.

Ale kolejka jest dłuższa. Do konkursu zgłosili się także: Jacek Gawroński, który w latach 2008-2015 pracował jako szef wydziału kultury w urzędzie marszałkowskim, skrzypek Waldemar Olszewski związany z Filharmonią Opolską, Jan Maślankiewicz-Pogány, założyciel Orkiestry Kameralnej “Camerata-Wrocław” i dyrektor generalny Międzynarodowego Brahms Festiwalu we Wrocławiu, oraz waltornista Dariusz Mikulski, który w latach 2005-2010 pełnił funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu.»

“Kto zostanie nowym dyrektorem Opery? Chętni nawet z Egiptu”
koz
Gazeta Wyborcza – Wrocław online