Archiwum

Ważne informacje

Poznań. Iwona Pasińska dyrektorem Polskiego Teatru Tańca

Iwona Pasińska została powołana na stanowisko dyrektora Polskiego Teatru Tańca – Baletu Poznańskiego – podało dziś biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Pasińska będzie następcą kierującej PTT od 1988 roku Ewy Wycichowskiej.

Nowa, wyłoniona w konkursie dyrektor rozpocznie pracę we wrześniu. Kierować będzie teatrem przez cztery sezony artystyczne, tj. do końca sierpnia 2020 r. Uchwałę o jej powołaniu podjął w piątek Zarząd Województwa Wielkopolskiego.

Zdaniem marszałka województwa wielkopolskiego Marka Woźniaka, dotychczasowe osiągnięcia zawodowe Iwony Pasińskiej wskazują na to, że jako dyrektor Polskiego Teatru Tańca – Baletu Poznańskiego “będzie w stanie zapewnić tej instytucji rozwój oraz odpowiedni nadzór nad organizacją pracy”.

Obecna dyrektor PTT Ewa Wycichowska powiedziała w piątek, że wybór Iwony Pasińskiej to “spełnienie jej oczekiwań”.

- Jest to osoba która była moją muzą od strony artystycznej. Jest w Poznaniu znana i pamiętana z niesamowitej charyzmy, możliwości. Można powiedzieć, że idzie moim śladem zarówno pod względem artystycznym jak i naukowym. Mam nadzieję, że uda jej się to, co mi się nie udało, czyli pozyskanie siedziby dla teatru. Nowa dyrektor jest najlepszą osobą, by to osiągnąć – powiedziała Wycichowska.

Biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego podało, że w wyniku postępowania konkursowego, Zarządowi Województwa Wielkopolskiego przedstawiono dwie kandydatki, w tym Iwonę Pasińską, która otrzymała 652 punkty na 810 punktów możliwych do otrzymania, a także rekomendację komisji konkursowej.

Dr Iwona Pasińska ukończyła Państwową Szkołę Baletową w Łodzi, a następnie filologię polską ze specjalizacją teatrologiczną na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. W latach 1989-2008 była pierwszą solistką Polskiego Teatru Tańca – Baletu Poznańskiego. Od 2002 roku zajmuje się kompozycją ruchu, dramaturgią ekspresji ciała oraz choreografią.

Pracowała jako nauczyciel w Państwowej Szkole Baletowej w Poznaniu, jako wykładowca na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu, zaś od 2015 roku związana jest z Akademią Teatralną im. A. Zelwerowicza w Warszawie.

Polski Teatr Tańca został powołany z inicjatywy władz miejskich i środowiska artystycznego Poznania w 1973 r. Pierwszym dyrektorem był Conrad Drzewiecki.

Od 1988 roku dyrektorem naczelnym i artystycznym jest wieloletnia primabalerina Teatru Wielkiego w Łodzi, choreograf i pedagog Ewa Wycichowska. W ub. roku Wycichowska ogłosiła oficjalnie, że nie będzie starała się o ponowny wybór na stanowisko dyrektora.

PAP