Archiwum

Ważne informacje

Kraków. Ośmiu kandydatów na dyrektora Teatru Słowackiego

Iwona Kempa wycofała się z konkursu na dyrektora Teatru im. Słowackiego, zatem tylko ośmiu panów stanie przed komisją konkursową. Dwaj – mający poparcie pracowników tego teatru – to Krzysztof Głuchowski i Marek Gierszał.
Głuchowski, aktor z wykształcenia, pracujący od lat jako menedżer to kandydat związku zawodowego aktorów. Głosowało na niego 20 z 31 osób. Z kolei liczniejszy związek, skupiający zatrudnionych w administracji i obsłudze sceny, na wczorajszym zebraniu opowiedział się za Gierszałem – reżyserem od lat pracującym na rynku niemieckim. W Krakowie przygotował on spektakle w STU i “Słowackim”. Wskazało na niego 36 osób, także pracownicy niezrzeszeni, zaproszeni na zebranie. Głuchowski dostał tam tylko jeden głos.

Dodajmy, że obaj panowie spotkali się wcześniej z zespołami prezentując swe zamiary i programy. Spotkania odbyli też Iwona Kempa, Rafał Sabara i aktor tego teatru Tomasz Wysocki. Poza nimi do fotela dyrektora aspirują też: Jacek Bunsch, Piotr Jędrzejas, Adam Sroka i Dariusz Zawiślak.

Po opowiedzeniu się aktorów za Głuchowskim, Kempa – reżyserka wielu świetnych spektakli w tym teatrze, zarazem jego wicedyrektor i kierownik artystyczny Małopolskiego Ogrodu Sztuki – postanowiła wycofać się z konkursu. Jak nam powiedziała, skoro aktorzy postanowili lobbować za Głuchowskim, jej udział w konkursie nie ma sensu.

Nie wycofał się natomiast aktor “Słowackiego” Tomasz Wysocki, który chęć bycia dyrektorem ogłosił przed miesiącami. Jak nam powiedział, jest konsekwentny, acz oczywiście wolałby, by to jego wizja znalazła uznanie grona aktorskiego. Cieszy go natomiast konstruktywna dyskusja o wizji i przyszłości tej sceny, toczona przy okazji konkursu.

Wysocki znalazł poparcie części pracowników administracyjno-technicznych, którzy wczoraj oddali na niego 21 głosów. Co więcej, usłyszeliśmy opinie, że mógłby to być kandydat wspólny dla obu związków. Dziś rano ich kierownictwa mają rozmawiać o ewentualnym kompromisie. Podobno i Gierszał, i Głuchowski nie mają szans na poparcie przez oba związki. To jednak informacje nieoficjalne, szefowie związków nie chcą się publicznie wypowiadać do czasu rozstrzygnięcia konkursu.

- Sytuacja braku bezdyskusyjnego kandydata zespołu na pewno nie ułatwi pracy komisji konkursowej – ocenia Krzysztof Orzechowski, obecny dyrektor, kierujący teatrem od jesieni 1999 r.

Rozmowy indywidualne z kandydatami dziewięcioosobowa komisja konkursowa odbędzie w poniedziałek. A zasiadają w niej: marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa (przewodniczący), członek zarządu województwa Leszek Zegzda, dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Krzysztof Markiel, przedstawiciele ZASP-u – Olgierd Łukaszewicz, prezes Zarządu Głównego oraz Bolesław Brzozowski, przewodniczący oddziału krakowskiego, reprezentanci Ministerstwa Kultury – Konrad Szczebiot, dyrektor Departamentu Narodowych Instytucji Kultury w resorcie oraz Andrzej Seweryn, aktor, dyrektor Teatru Polskiego w Warszawie. W imieniu związków zawodowych teatru wystąpią Lidia Bogaczówna i Joanna Poznańska-Wąsik.

“Dwóch kandydatów teatru, ale wybór należy do komisji”
Wacław Krupiński
Dziennik Polski online