Archiwum

Ważne informacje

Kraków. Konkursu nie będzie. Dyrektor Nowak pozostanie szefem Opery

Mimo sprzeciwu ministra kultury i dwóch związków zawodowych, władze województwa podjęły uchwałę o przedłużeniu kadencji Bogusława Nowaka. Zmian nie będzie też w Teatrze Scena STU i Teatrze Witkacego.
«Nowego dyrektora ma za to Teatr im. Słowackiego. Marszałek województwa Jacek Krupa, spytany o komentarz w tej sprawie powiedział, że decyzja ta “znana była już w zimie”, kiedy to zarząd zaproponował , by kadencję trzech dyrektorów: krakowskiej Sceny STU, Opery Krakowskiej i Teatru im. St. I. Witkiewicza w Zakopanem przedłużyć w trybie bezkonkursowym. – Tak się wczoraj stało. Jesteśmy więc konsekwentni – tłumaczy marszałek Krupa. Na pytanie, dlaczego zarząd nie zdecydował się na wybór kandydatów w konkursach odparł, że zdecydowała o tym dobra ocena merytoryczna tych instytucji.

- Tę decyzję traktuję jako potwierdzenie, że praca Zespołu Opery Krakowskiej jest wysoko oceniana przez zarząd. Mam nadzieję, że pogląd ten podzielają też sympatycy opery w Polsce, a jeżeli tak nie jest, to zrobimy wszystko, żeby zaskarbić sobie ich sympatię – powiedział “Dziennikowi Polskiemu” dyr. Bogusław Nowak, który będzie kierować Operą przez kolejne trzy sezony.

Jak podało Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego, równocześnie z powołaniem dyrektorów, Zarząd Województwa Małopolskiego zatwierdził warunki organizacyjno-finansowe i program działania poszczególnych teatrów i opery. “W efekcie – po zapoznaniu się z propozycjami każdego z dyrektorów – zarząd utrzymał (jako minimalne zobowiązanie) warunki finansowania instytucji na dotychczasowym poziomie, tzn. z uwzględnieniem zeszłorocznych podwyżek płac pracowników” – czytamy w komunikacie biura.

Przypomnijmy, że powołaniu Bogusława Nowaka na stanowisko dyrektora naczelnego Opery bez przeprowadzania konkursu, sprzeciwiały się dwa z trzech działających w instytucji związków zawodowych: ZZ Pracowników Opery Krakowskiej i ZZ Artystów i Pracowników Obsługi Sceny. Za konkursem opowiedział się również krakowski oddział Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. “Mając na uwadze artystyczny rozwój Opery Krakowskiej oraz niedopuszczenie do narastania konfliktu w zespole, najwłaściwszą formą wyłaniającą kandydata na stanowisko dyrektora Opery będzie zastosowanie procedury konkursowej” – napisał w liście minister kultury, prof. Piotr Gliński.

Z kolei przychylnie do propozycji przedłużenia kadencji dyr. Nowaka odniósł się Zarząd Oddziału Związku Artystów Scen Polskich w Krakowie. Co ważne, swoje poparcie dla dyr. Nowaka wyraziła też prawie połowa z 316 pracowników etatowych Opery Krakowskiej. List otwarty nadesłany do naszej redakcji podpisało 142 osoby, wśród nich pracownicy administracji i obsługi sceny, 43 muzyków orkiestry, 11 osób z baletu oraz soliści teatru: Katarzyna Oleś-Blacha, To-masz Kuk, Andrzej Lampert, Adam Sobierajski, Adam Szerszeń i Iwona Socha. Jak napisali: “To dzięki inicjatywie dyr. Nowaka realizujemy szereg projektów, umożliwiających rozwój artystyczny i osobisty pracowników, które spotykają się z niezwykle pozytywnym odbiorem wśród naszej publiczności i przekładają się na sukces naszej instytucji”.

Bogusław Nowak pełni funkcję dyrektora Opery od 2007 roku. To za jego kadencji w grudniu 2008 roku doszło do otwarcia nowego gmachu teatru przy ul. Lubicz. Szefem był również w latach 2001-2004.

Niewielkie zmiany w teatrach

Zgodnie z decyzją zarządu województwa stanowisko dyrektora naczelnego i artystycznego Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie obejmie wyłoniony w konkursie Krzysztof Głuchowski. Zastąpi on wieloletniego dyrektora tej instytucji – Krzysztofa Orzechowskiego. “Gratulujemy i czekamy na efekty!” – napisał na Twitterze członek Zarządu Województwa Małopolskiego Leszek Zegzda. Tak jak zapowiadano, teatrem Scena STU w Krakowie wciąż kierował będzie Tadeusz Konieczny. Z kolei na czele Teatru im. St. I. Witkiewicza w Zakopanem pozostanie Andrzej Dziuk. Wszyscy powołani zostali przez zarząd na trzy kolejne sezony artystyczne.»

“Konkursu nie będzie. Dyrektor Nowak pozostanie szefem Opery”
Mateusz Borkowski
Dziennik Polski online